Makroekonomski model

Makroekonomski model je analitički alat dizajniran da opiše funkcionisanje ekonomskih problema jedne zemlje ili regije. Ovi modeli su obično dizajnirani da ispitaju uporednu statiku i dinamiku agregatnih količina kao što su ukupna količina proizvedenih dobara i usluga, ukupan zarađeni prihod, nivo zaposlenosti proizvodnih resursa i nivo cijena .

Makroekonomski modeli mogu biti logički, matematički i/ili računski; različite vrste makroekonomskih modela služe različitim svrhama i imaju različite prednosti i nedostatke.[1] Makroekonomski modeli se mogu koristiti za pojašnjenje i ilustraciju osnovnih teorijskih principa; mogu se koristiti za testiranje, poređenje i kvantifikaciju različitih makroekonomskih teorija; mogu se koristiti za izradu scenarija "šta ako" (obično za predviđanje efekata promjena u monetarnoj, fiskalnoj ili drugim makroekonomskim politikama); i mogu se koristiti za generisanje ekonomskih prognoza. Dakle, makroekonomski modeli se široko koriste u akademskim krugovima u nastavi i istraživanju, a takođe ih široko koriste međunarodne organizacije, nacionalne vlade i veće korporacije, kao i ekonomski konsultanti i think tankovi .

  1. ^ Blanchard, Olivier (12. 1. 2017). "The need for different classes of macroeconomic models". Peterson Institute for International Economics. Pristupljeno 22. 2. 2022.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search